Дієта під час менопаузи
Незалежно від віку, харчування впливає на шкіру та загальний стан здоров'я жінки. Щоденний раціон має бути збалансованим та забезпечувати організм достатньою кількістю вітамінів та мікроелементів.
Проте є деякі поживні речовини, на які слід звернути особливу увагу в період менопаузи. Спеціалісти провели дослідження й виявили, що збалансоване харчування впливає на виникнення та частоту неприємних симптомів під час менопаузи [1].
Поживні речовини, які особливо важливі під час менопаузи:
- фітоестрогени;
- вітамін D;
- кальцій;
- фолієва кислота;
- поліфеноли;
- клітковина;
- омега-3 ненасичені жирні кислоти.
У менопаузальному віці щільність кісток зменшується, тому дуже важливо, щоб в організмі була достатня кількість вітаміну D
Основними джерелами ізофлавонів (найбільш популярних флавоноїдів) є соя та соєві продукти, червона конюшина, горох і спеціальні препарати. Лігнани можна знайти в ягодах, лляному насінні та крупах. Стильбени містяться у винограді, арахісі, журавлині та вині.
Дослідження свідчать про те, що дієта на основі сої та соєвих продуктів знижує ризик розвитку раку молочної залози та остеопорозу, а також є дуже ефективними для усунення таких симптомів менопаузи, як припливи та нічне спітніння [1].
Бобові, зелень та ягоди – це продукти, які обов'язково мають бути у вашому меню. Також не забувайте про ненасичені жири з рослинних олій, горіхів, насіння та риби [1,3].
Як ви вже знаєте, менопауза сприяє підвищенню ризику серцево-судинних захворювань. Гомоцистеїн – це амінокислота, високий рівень якої призводить до хвороб коронарних артерій. Знизити її рівень у крові може допомогти фолієва кислота, яка міститься в таких продуктах: зелень, цитрусові, дріжджі, м'ясо та в їжі з цільного зерна [1].
Ще однією важливою групою є ягоди. Вони містять безліч вітамінів, мінералів, фолатів, клітковини та поліфенолів. Ягоди зменшують ризик виникнення серцево-судинних захворювань, раку та зниження когнітивної здатності [3].
Омега-3 ненасичені жирні кислоти допомагають запобігти багатьом захворюванням, в тому числі серцево-судинним та раковим. Тому важливо, щоб дієта під час менопаузи включала рослинні олії, горіхи, насіння, жири морських риб та ссавців [1].
Використані джерела:
[1]. Brończyk-Puzoń A, Piecha D, Koszowska A, Kulik-Kupka K, Zubelewicz-Szkodzińska B. Rola wybranych
składników odżywczych diety u kobiet w okresie naturalnej menopauzy – przegląd piśmiennictwa. Medycyna Ogólna i
Nauki o Zdrowiu, 2016, Tom 22, Nr 2
[2]. Purdue-Smithe, A. C., Whitcomb, B. W., Szegda, K. L., Boutot, M. E., Manson, J. E., Hankinson, S. E., … Bertone-
Johnson, E. R. (2017). Vitamin D and calcium intake and risk of early menopause. The American Journal of Clinical
Nutrition, ajcn145607.
[3]. Huntley, A. L. (2009). The health benefits of berry flavonoids for menopausal women: Cardiovascular disease,
cancer and cognition. Maturitas, 63(4), 297–301.