Вплив сонця на шкіру та як захиститися від УФ-випромінення та фотостаріння
Вплив ультрафіолетового (УФ) випромінювання є одним з ключових факторів, що може суттєво впливати на стан шкіри. Сонце, безумовно, корисне для організму, але надмірний вплив УФ-променів підвищує ризик розвитку різних захворювань шкіри, зокрема раку, а також прискорює процеси старіння. Саме тому важливо контролювати час перебування на сонці та застосовувати засоби захисту, щоб зберегти шкіру здоровою та молодою.
Численні дослідження виявили тісний зв'язок між впливом УФ-випромінюванням та фотостарінням, тобто появою таких ознак, як пігментні зміни шкіри (темні або білі плями), а також ознак старіння шкіри обличчя (глибокі зморшки, еластоз), спричинених тривалим та/або інтенсивним впливом сонячного випромінення без застосування належних захисних заходів.
Що таке ультрафіолетове випромінювання?
Сонце випромінює різні типи електромагнітних хвиль, серед яких найбільший вплив на шкіру мають ультрафіолетові промені (УФ). УФ-спектр поділяють на UVA- та UVB-промені, які відрізняються довжиною хвилі та біологічним впливом. Під впливом УФ-випромінення в шкірі активізується синтез меланіну - пігменту, який захищає від його шкідливого впливу, надаючи шкірі більш інтенсивного відтінку - засмаги. Проте, здатність до синтезу меланіну індивідуальна і визначає фототип шкіри. Люди зі світлою шкірою (світлі фототипи), маючи менше меланіну, більш схильні до сонячних опіків. Шкіра темних фототипів завдяки високому вмісту меланіну має кращий природний захист від УФ-випромінення.
Сонячні промені по-різному впливають на шкіру. UVB-промені діють переважно на поверхневий шар шкіри - епідерміс, тоді як UVA-промені здатні проникати глибше. І хоча обидва типи випромінювання можуть бути шкідливими, саме UVA-промені з їхньою високою енергією вважаються основною причиною фотостаріння та підвищення ризику розвитку раку шкіри.
Типи сонячного випромінювання
Сонце випромінює електромагнітні хвилі різної довжини. Деякі з них поглинаються атмосферою Землі, зокрема озоновим шаром, але інші досягають поверхні Землі, і цей процес називається сонячною радіацією. Вплив сонячної радіації, зокрема ультрафіолетового (УФ) випромінювання, на людину може мати різноманітні біологічні ефекти. Різні види електромагнітного випромінювання, що класифікуються за довжиною хвилі та енергією, по-різному впливають на шкіру.
Ультрафіолетове B (UVB) випромінювання
Це найактивніший тип випромінювання, що досягає поверхні Землі. Вони мають високу енергію та відіграють ключову роль у синтезі вітаміну D в організмі. Однак UVB-випромінювання також є найбільш потужним, тому тривалий або інтенсивний вплив UVB-променів може призвести до: сонячних опіків, фотостаріння (зморшки, пігментація, втрата еластичності), а також до пошкодження ДНК клітин шкіри, що підвищує ризик розвитку раку шкіри. Інтенсивність UVB-випромінювання варіюється залежно від пори року - найвища влітку в центральні години дня, географічної широти -вища ближче до екватора, висоти над рівнем моря - збільшується з висотою, та погодних умов - хмарність знижує рівень UVB-випромінювання.
Ультрафіолетове A (UVA) випромінювання
Присутнє протягом усього року та проникає крізь хмари, навіть у похмурі дні. UVA-промені мають більшу довжину хвилі, ніж UVB-промені, що дозволяє їм проникати глибше в шкіру, досягаючи дерми. Хоча UVA-випромінювання викликає менш помітну і швидкозникаючу засмагу, ніж UVB, його вплив не варто недооцінювати. UVA-промені спричиняють: передчасне старіння шкіри, гіперпігментацію, а також підвищують ризик розвитку раку шкіри.
Видиме світло (VL)
Видиме світло (VL) - це частина електромагнітного спектра, яку людське око здатне сприймати як колір. Різні довжини хвиль видимого світла відповідають різним кольорам, від фіолетового (найкоротша довжина хвилі, найбільша енергія) до червоного (найдовша довжина хвилі, найменша енергія). Хоча видиме світло не вважається таким шкідливим для шкіри, як ультрафіолетове випромінювання, останні дослідження свідчать, що деякі його діапазони, зокрема синьо-фіолетовий спектр можуть мати негативний вплив, а саме посилювати окислювальний стрес.
Однак порівнюючи зі здатністю ультрафіолетового випромінювання генерувати вільні радикали, цей вплив сонця на шкіру є значно меншим. Та все ж ми маємо враховувати цей аспект, оскільки він також здатен спричинити пошкодження шкіри.
Інфрачервоне (IR)
Цей тип електромагнітного сонячного випромінювання невидимий для людського ока. Його класифікують на IR-A, IR-B та IR-C. Наразі встановлено, що IR-A випромінювання, яке становить близько 30% від загального ІЧ-випромінювання, що досягає поверхні Землі, має виражений біологічний вплив на шкіру. Важливо пам'ятати, що це випромінювання проникає глибоко в шкіру, аж до підшкірно-жирової клітковини (гіподерми), і викликає відчуття тепла. Більше того, IR-A випромінювання також здатне генерувати вільні радикали, посилювати окислювальний стрес та прискорювати старіння, оскільки може впливати на такі структури, як колаген та еластин.Ці компоненти є надзвичайно важливими для збереження здоров'я та молодості шкіри, тому їх руйнування може призводити до втрати пружності та еластичності, а також появи зморшок і в'ялості шкіри.
Як сонце та ультрафіолетове випромінювання впливають на шкіру?
Тривалий і інтенсивний вплив УФ випромінювання на шкіру може спричинити серйозні пошкодження та фотостаріння, якщо не використовувати відповідний сонцезахисний засоби і не застосовувати їх регулярно. Розглянемо найпоширеніші наслідки впливу сонячного випромінювання на шкіру.
У короткостроковій перспективі УФ-промені можуть спричиняти:
- сухість шкіри;
- почервоніння (еритему);
- гіперпігментацію ;
- нерівномірний тон обличчя;
- зниження місцевого імунітету (наприклад, реактивацію вірусу простого герпесу)
Довготривалими наслідками надмірного впливу УФ-випромінювання є:
- зморшки;
- зниження пружності та еластичності шкіри (фотостаріння)
- пігментні плями;
- нерівномірний тон шкіри
- розвиток новоутворень шкіри (фотоканцерогенез).
Переваги та користь перебування на сонці
Хоча тривалий вплив УФ випромінювання може мати негативні наслідки для шкіри, властивості ультрафіолетового випромінювання цим не обмежуються. Є переваги як для шкіри, так і для здоров'я загалом. Ось деякі з них:
- Синтез вітаміну D. Сонячне світло, а саме UVB-випромінювання, є необхідним для синтезу вітаміну D в шкірі. Цей вітамін відіграє важливу роль у засвоєнні кальцію, зміцненні кісток, а також впливає на функціонування імунної системи. Помірне перебування на сонці може сприяти підвищенню рівня вітаміну D в організмі.
- Позитивний вплив на настрій.Сонячне світло сприяє виробленню серотоніну в головному мозку - нейромедіатора, що регулює настрій, сон, апетит та інші важливі функції. Помірне перебування на сонці може допомогти покращити настрій, зменшити тривожність та поліпшити загальне самопочуття.
Засоби для захисту від ультрафіолетового випромінювання
Для захисту шкіри від УФ-променів важливо використовувати засоби, що відповідають індивідуальним потребам шкіри та умовам перебування на сонці, а також забезпечують широкий спектр захисту - від UVA- та UVB-випромінювання. Бренд Vichy пропонує ефективні сонцезахисні засоби, розроблені з урахуванням різних типів шкіри та потреб.
Capital Soleil Сонцезахисний невагомий флюїд проти ознак фотостаріння шкіри обличчя, SPF 50+
Сонцезахисний флюїд для обличчя Capital Soleil UV-Age Daily SPF50+ є ефективним засобом для профілактики фотостаріння шкіри, спричиненого ультрафіолетовим випромінюванням. Його формула з високим рівнем захисту SPF50+ та широким спектром УФ-фільтрів забезпечує ефективний захист від UVA- та UVB-променів. Завдяки технології Netlock та системі Mexoryl XL флюїд рівномірно розподіляється по шкірі, не залишаючи білих слідів. Формула, збагачена антивіковими пептидами та ніацинамідом для попередження утворення зморшок та пігментних плям на обличчі. Також у формулі присутня термальна вода Vichy тапробіотичними фракціями, які сприяють зменшенню зморшок, пігментних плям та зміцненню шкірного бар'єра.
Цей ультралегкий флюїд має комфортну, нелипку текстуру, легко наноситься та забезпечує надійний захист від ультрафіолетового випромінювання широкого спектра (SPF50+/PPD46) для уникнення шкідливого впливу УФ випромінення на шкіру та профілактики появи перших ознак старіння.
Capital Soleil Сонцезахисний водостійкий спрей-флюїд для тіла, SPF 30+
Сонцезахисний спрей-флюїд Capital Soleil був розроблений для усунення на клітинному рівні пошкоджень шкіри, спричинених УФ випроміненням. Він забезпечує комплексний захист широкого спектра від UVB-, UVA- та довгохвильових UVA-променів, а також містить антиоксиданти, що запобігають окислювальному стресу та передчасному старінню шкіри.
Для надійного захисту шкіри від сонячного випромінення вибирайте сонцезахисний водостійкий спрей-флюїд для тіла з SPF 30+ Capital Soleil. Призначений для людей, які засмагають на сонці й не схильні до швидкого обгорання. Якщо ж ви шукаєте дуже високий рівень захисту, Capital Soleil Сонцезахисний водостійкий спрей-флюїд для тіла з SPF 50+ стане вашим найліпшим помічником. Обидва засоби мають технологію Netlock, яка формує на шкірі спеціальну захисну плівку, та разом з системою фільтрів широкого спектра надійно захищає шкіру від УФ-променів. Флюїди мають легку текстуру, швидко вбираються, не залишають білих слідів та надають шкірі комфортне відчуття.
Сонцезахисне зволожувальне молочко для шкіри обличчя та тіла, SPF 50+
Якщо ви любите займатися спортом або плавати, Сонцезахисне зволожувальне молочко для шкіри обличчя та тіла з SPF 50+ — оптимальний вибір. Цей засіб має широкий спектр захисту від UVB- та UVA-променів. Його універсальна текстура підходить для нанесення як на суху, так і на вологу шкіру, гарантуючи рівномірне розподілення та ефективний захист.
Збагачене термальною водою Vichy, молочко ідеально підходить для тих, хто прагне захисту під час активного відпочинку на свіжому повітрі. Важливо пам'ятати про необхідність повторного нанесення сонцезахисного засобу, особливо після купання або витирання рушником, для запобігання сонячним опікам та іншим негативним наслідкам впливу сонця.
Завдяки легкій, гелеподібній текстурі молочко швидко вбирається, не залишаючи жирного блиску. Гіпоалергенна формула протестована під дерматологічним контролем на чутливій шкірі.
Capital Soleil Сонцезахисний водний двофазний зволожувальний спрей для обличчя та тіла з гіалуроновою кислотою, SPF 50
У лабораторіях Vichy ми створюємо передові сонцезахисні засоби для догляду за вашою шкірою, тому ми розробили Сонцезахисний водний двофазний зволожувальний спрей з SPF50. Його особлива двофазна формула надає шкірі відчуття свіжості та комфорту після нанесення. Засіб збагачений гіалуроновою кислотою, що відома своїми властивостями утримувати вологу, забезпечуючи інтенсивне зволоження та підтримуючи еластичність шкіри.
Гіпоалергенний спрей підходить для чутливої шкіри, є стійким до води та поту, що робить його ідеальним захистом від сонця на кожен день, особливо в літній період.
Capital Soleil Сонцезахисний водний двофазний спрей для обличчя та тіла з бета-каротином, що посилює засмагу, SPF 50
Якщо, окрім захисту від сонця, ви прагнете підсилити сяйво вашої шкіри та вашої засмаги, спробуйте Сонцезахисний водний двофазний спрей для обличчя та тіла з бета-каротином, який надає шкірі рівномірного відтінку та злегка підсилює природну засмагу. Засіб містить натуральні інгредієнти та має формулу, безпечну для морських мешканців. Перед використанням необхідно струсити флакон, оскільки спрей має двофазну текстуру. Засіб також стійкий до води та поту.
У цій статті ви дізналися про важливість використання сонцезахисних засобів, які відповідають вашим потребам і типу шкіри, щоби вона завжди була зволоженою, захищеною і здоровою. Спробуйте засоби Vichy LABORATORIES вже зараз, і нехай ніщо не завадить вам насолоджуватися літом!
10 порад для захисту від впливу сонячного випромінення
У лабораторіях Vichy ми дбаємо про те, щоб ваша шкіра виглядала доглянутою та здоровою увесь рік. Пропонуємо кілька ефективних порад, які допоможуть захистити вашу шкіру від шкідливого впливу УФ-випромінювання.
- Наносьте сонцезахисний крем широкого спектра дії з фактором захисту від сонця (SPF) 30 або вище на всі відкриті ділянки шкіри, навіть у похмурі дні. Наносьте засіб рівномірно та щедро, повторюйте нанесення кожні 2 години, а також після купання або підвищеного потовиділення.
- Уникайте перебування під прямими сонячними променями з 12:00 до 16:00, коли інтенсивність УФ-випромінювання найвища. Надавайте перевагу затіненим місцям, використовуйте парасольки, носіть головні убори та одяг з довгими рукавами.
- Носіть сонцезахисні окуляри із захистом від ультрафіолетового випромінювання.
- Носіть захисний одяг, наприклад, сорочки з довгими рукавами, довгі штани та крилаті капелюхи, щоб захистити шкіру від сонця. Для додаткового захисту вибирайте світлий одяг із довгими рукавами та довгі штани з UPF (фактором захисту від ультрафіолету).
- Не забувайте захищати губи бальзамом для губ із SPF, щоб запобігти їх обгоранню та пересиханню під впливом сонця.
- Підтримуйте оптимальний рівень зволоження шкіри. Пийте достатньо води протягом дня та регулярно наносьте зволожувальний крем, щоб компенсувати втрату вологи, спричинену сончним випроміненням.